Bo huba to jest grzyb, co rośnie na pniu ….

huba

Mało o niej wiemy, rzadko wykorzystujemy, nie doceniamy, zaliczamy do grzybów pasożytniczych i niewiele możemy powiedzieć dobrego. Co to jest właściwie ta huba i czy do czegoś się nadaje?

Niewątpliwie jest to grzyb pasożytniczy lub roztoczowy a jego owocniki tworzą konsolki przyrośnięte bocznie do pni lub gałęzi drzew. Istnieje wiele odmian tych grzybów i wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla roślin drzewiastych, ale są też takie, które atakują jedynie osobniki osłabione, uszkodzone przyczyniając się do ich szybszego zamarcia.

Czy huba może być użyteczna?

Delikatna tkanka wysuszonych rurek spodu grzyba może się zapalić od krzesanych iskier, mamy więc doskonały materiał do niecenia ognia w twardej łupinie.

Czy huba może leczyć?

Podobno huba brzozowa ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i działa wzmacniająco. Może zwiększać odporność organizmu i pobudzać wytwarzanie interferonu (substancji przeciw wirusowej obecnej w organizmie ludzi i zwierząt).

Są zwolennicy ziołoczecznictwa, którzy twierdzą, że hubę można stosować w charakterze preparatu wspomagającego podstawowe leczenie onkologiczne.

Czy huba może być groźna?

W Dzienniku Polska zamieszczono artykuł o tym, że huba jest reklamowana jako specyfik posiadający działanie antynowotworowe, podczas gdy tak naprawdę może spowodować martwicę wątroby i śmierć.

Należy wiedzieć, iż związków huby nie ma w żadnym oficjalnie dopuszczonym w Polsce preparacie leczniczym.

Czy huba może być twórcza?

Tu już za bardzo mnie poniosło, ale powstała nie jedna piosenka i nie jeden wiersz o hubie.

Czy huba może być piękna?

Podczas leśnego spaceru często podziwiamy jej walory estetyczne i niech tak zostanie.

Redakcja inżynierka.pl

Nasze sukcesy, to nie tylko kwestia zaufania i kompromisu. To przede wszystkim odpowiedzialność, rozsądek i jakość. Wprowadzamy nowy wymiar inżynierii. Kobieta inżynierka to spotkanie profesjonalizmu i piękna. Inżynieria jest dla kobiet, a kobiety dla inżynierii.

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.