Syropy domowej roboty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sezon przeziębień. Łatwiej byłoby się umówić na kawę z prezydentem niż z pediatrą. Farmaceuta na hasło „dla ciężarnej” lub „dla mamy karmiącej” zaczyna tarmosić się za ucho i uciekać wzrokiem. Może warto zatem spróbować domowych sposobów na drobne przeziębienia i inne dolegliwości sezonu chorobowego?

Wybór jest szeroki: herbatki, syropy, napary, nalewki i odpowiednia dieta. Poniżej proponujemy sposoby na proste domowe syropy.

Poniżej przedstawiamy trzy najczęściej stosowane i sprawdzone warzywa do sporządzenia domowego syropu.

Cebula podobnie jak czosnek posiada właściwości bakteriobójcze, obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się zakrzepów. Syrop z cebuli jest świetny na chrypkę i kaszel.

Buraki czerwone są bardzo bogate w makro i mikro elementy (m.in.: Ca, K, Mg i Fe), mają działanie krwiotwórcze oraz stanowią cenne źródło kwasu foliowego. Syrop z buraka jest szczególnie pomocny w przypadku przeziębienia i kaszlu.

Seler zawiera dużo soli mineralnych (m.in.: K i Fe) i witamin (m.in.: C, A, B i PP) oraz ma działanie wzmacniające. Syrop z selera jest wyśmienity na problemy z gardłem i kaszlem.

Przygotowanie:

Warzywa, tarkujemy, siekamy, kroimy w plastry lub wydrążamy w nich dziury.

Rozdrobnione warzywa zalewamy miodem, lub zasypujemy cukrem i odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka godzin. Powstały syrop odcedzamy i popijamy po łyżce stołowej 3-4 razy dziennie.

Wydrążone warzywne wulkany zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem i postępujemy jak powyżej. Powstały syrop możemy pić prosto z nietypowego, w pełni biodegradalnego naczynia.

Warianty:

* wersja najprostsza: kroimy warzywo w plasterki zasypujemy cukrem i kładziemy w ciepłym miejscu;

* wersja bardziej wykwintna: kroimy warzywo i dodajemy miód;

* wersja luksusowa: kroimy cebulę, seler lub buraczka plus czosnek i dodajemy miód;

* wersja dla dzieci: wydrążamy w warzywie dziurę, zasypujemy cukrem lub zalewamy miodem i mówimy, że to ulubiony napój z nietypowej szklanki.

Uwaga przygotowanie syropu wraz z dzieckiem posiada dodatkowe zalety:

* maluch ma zajęcie i pociechę w trudnych chwilach;

* dziecko jak zwykle podjada zdrowe, surowe tym razem warzywa;

* chorowitek zainteresowany efektem swojej pracy wypije chętnie przynajmniej jedną łyżkę syropu, nie zwracając uwagi na smak.

Redakcja inżynierka.pl

Dodaj Komentarz

You must be logged in to post a comment.